Aktualności

Erasmus+ w STO w Bytomiu. Czas! Start!

Nie wszyscy wiedzą, ale zupełnie niedawno w naszej szkole – Szkole Społecznej w Bytomiu – rozpoczęliśmy nową edukacyjną przygodę. Przygodę z programem Erasmus+. Co to jest? Dlaczego bierzemy w tym udział? O co w ogóle chodzi? O czym będzie ten blog… O tym przekonacie się już za chwilę!

Co to jest Erasums+?

O programie Erasmus+ na jego oficjalnej stronie znajdziemy taką informację:

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. [źródło]

Jeśli mielibyśmy wytłumaczyć to nieco prostszym językiem, powiedzielibyśmy, że Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który ułatwia kontakty międzynarodowe w dziedzinie edukacji, np. dzięki niemu możliwe jest sfinansowanie wymiany młodzieży czy wyjazd na Wolontariat Europejski. My jednak tym razem postanowiliśmy napisać wniosek, który umożliwiałby wyjazd za granicę i dokształcanie się… naszym nauczycielom!

Akcja 1. Mobilność edukacyjna. Mobilność kadry edukacji szkolnej

Projekty realizowane w ramach akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w obszarze edukacji szkolnej mają na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.
Pracownicy szkoły mają możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową co pozwoli osiągnięcie głównego celu projektu jakim jest poprawa jakości pracy placówki w określonych przez nią obszarach wymagających zmian oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej. [źródło]
To właśnie w ramach tej akcji pięcioro nauczycieli Społecznej postanowiło starać się o sfinansowanie kursów językowych oraz metodycznych w Wielkiej Brytanii. Pomysłodawczynią projektu była pani Agnieszka Głogowska.
W pierwszych dwóch tygodniach lipca panie Agnieszka GłogowskaMarzena Danek uczestniczyły w kursie metodycznym Methodology Revisited, Revitalised, Renergised – Language Teaching Methodology w Yorku, zaś panie Anna ŚmiałekKarolina Jędrych i pan Alan Misiewicz w kursie językowym World 22 w szkole językowej Regent w Edynburgu.

Po co to wszystko?

Chcieliśmy przede wszystkim podnieść swoje umiejętności językowe, poznać kulturę krajów i regionów, do których pojedziemy, poznać innych uczestników kursów i ich kulturę, nawiązać kontakty profesjonalne i prywatne, wymienić się doświadczeniami, poznać nowe, ciekawe metody nauczania języka angielskiego. Wszystko to w dwóch głównych konkretnych celach 1) aby być jeszcze lepszymi nauczycielami dla naszych uczniów, 2) aby realizować z nimi projekty międzynarodowe za pośrednictwem platformy eTwinning.
W międzynarodowych projektach eTwinning uczestniczyć mają w tym roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasi erasmusowi nauczyciele mają też za zadanie m.in. wtajemniczyć w funkcjonowanie tej platformy pozostałych pedagogów.
Rozpowszechniać informacje o naszym projekcie będziemy tutaj, na szkolnym Facebooku oraz na specjalnym blogu. Zapraszamy!

Ułatwienia dostępu

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).