Aktualności

Dzień Nauki i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Społecznej

W piątek, 28 marca, odbył się w naszej szkole Dzień Nauki – impreza wymyślona i zorganizowana przez nauczycieli dla uczniów klas IV-VI SP i Gimnazjum z okazji pierwszego dnia wiosny (który wypadał oczywiście 21 marca, ale z powodów organizacyjnych Dzień Nauki odbył się tydzień po właściwej dacie).

Uczniowie tego dnia nie mieli normalnych, zwyczajnych lekcji w swoich klasach, a zajęcia w grupach z takich przedmiotów, jak: przyroda (SP), biologia, geografia, chemia, fizyka, historia, język angielski, język polski, informatyka czy technika.

Każdy uczący któregoś z wymienionych wyżej przedmiotów przygotował dla uczniów konkurencje ze swojej dziedziny. Miały to być jednak takie zadania, które pokażą uczniom, w jak różne sposoby może do nich docierać wiedza. Zasób słów można poszerzać grając w gry słowne (np. w „Tabu”, jak nasi uczniowie), układ krążenia studiować, rysując serce na kartce, a żyły i tętnice zaznaczając kolorowymi nitkami, zaś budowy maszyn uczyć się, wykorzystując nowoczesne aplikacje na smartfony czy tablety.

Niestety, nie wszystkie aktywności udało nam się udokumentować. Gdy zabawa jest dobra, zapomina się czasem o zdjęciach, dlatego też nie udało nam się uwiecznić widowiskowych eksperymentów z fizyki czy modeli atomów tworzonych z kolorowej bibuły. Niemniej jednak punkty każdy z nauczycieli sumiennie podliczał. Przedstawiamy klasyfikację:

GIMNAZJUM:
I miejsce
1. Tymek Musil
2. Karol Szubert
3. Jakub Galowy
4. Paweł Czarnecki
II miejsce
1. Bartek Hałubiec
2. Jessica Sadowska
3. Oliwia Wolf
4. Agata Hernand
III miejsce
1. Karolina Urgacz
2. Laura Bijok
3. Mateusz Lorens

I miejsce
1. Julia Jędrzejewska
2. Kuba Pańczyk
3. Karol Rusecki
4. Jennifer Sadowska
II miejsce
1. Karolina Woźnicka
2. Piotr Słota
3. Paulina Koj
4. Sara Lidke
III miejsce
1. Michalina Węcka
2. Wojtek Wilk
3. Marcel Słota
4. Oliwia Morawiec

Warto dodać, że w piątek, 21 lutego, czyli już ponad miesiąc temu, w naszej szkole miała miejsce podobna impreza, dotycząca jednak jednego przedmiotu. Panie polonistki – Joanna Klimas, Aleksandra Rygiel i Karolina Jędrych – już trzeci raz zorganizowały dla uczniów turniej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Po raz pierwszy impreza skierowana była do uczniów gimnazjum. Jej tegoroczna tematyka była nieco przewrotna, bowiem panie polonistki postanowiły powiedzieć kilka słów o zróżnicowaniu terytorialnym polszczyzny, a w konkurencjach dla grup skupić się na gwarze śląskiej.

Uczniowie mieli okazję poznać kilkanaście śląskich słów, dowiedzieć się, jak nazywają się elementy tradycyjnego stroju śląskiego, napisać opis stroju po śląsku, obejrzeć śląskie kabarety, wysłuchać piosenkę, obejrzeć nowoczesne projekty inspirowane śląskim słownictwem czy przetłumaczyć tytuły filmów z gwary na język ogólny.

Dodajmy, że tymi różnym konkurencjami, metodami aktywnymi, panie polonistki realizowały jeden z punktów podstawy programowej: „Uczeń rozpoznaje cechy kultury i języka swojego regionu”.

Zwycięskie drużyny otrzymały śląskie maszkety oraz punkty dodatkowe.

Ułatwienia dostępu

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).