Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego

 WYTYCZNE ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO

na terenie

Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Bytomiu

 

Obowiązują od 1 września 2022 r.

 

Opracowano z uwzględnieniem wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa będzie o:

  1. rodzicach, to należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka,
  2. łączniku, to należy przez to rozumieć korytarz łączący salę gimnastyczną z budynkiem głównym,
  3. świetlicy, to należy przez to rozumieć salę nr 4,
  4. szkole, to należy przez to rozumieć Społeczną Szkołę Podstawową Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Bytomiu.
  • 1

Postanowienia ogólne

  1. Obowiązują ogólne zasady higieny:
  • częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),
  • ochrona podczas kichania i kaszlu,
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • niedzielenie się zaczętym jedzeniem.
  1. Do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  2. Osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w łączniku, w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły. Zapis ten nie dotyczy osób świadczących usługi dla szkoły lub wchodzących do budynku szkoły z urzędu oraz rodziców umówionych wcześniej z nauczycielami.
  3. Rekomenduje się, aby wszystkie osoby trzecie, które wchodzą do szkoły (w tym rodzice uczniów), zachowały higienę rąk, a jeżeli jest to możliwe, myły ręce.
  4. Rodzice wysyłający dziecko do szkoły wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku w sytuacji wystąpienia u niego objawów chorobowych.
  5. Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie, gabinecie higienistki oraz w pokoju nauczycielskim na drugim piętrze.

 

  • 2

Organizacja zajęć

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  3. Opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły mogą wchodzić jedynie do łącznika. Podczas odbioru dzieci przebywających w świetlicy należy korzystać z domofonu zamontowanego w łączniku.
  4. Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do łącznika, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
  5. Zaleca się regularnie myć ręce wodą z mydłem, nauczyciele maja obowiązek dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  6. Uczniowie, jeśli tylko pogoda na pozwala, powinni w czasie przerw międzylekcyjnych, począwszy od godziny 9.55 korzystać z boiska szkolnego i placu zabaw. Przerwę w godz. 10.50 – 11.10, w przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej, należy traktować jako przerwę spacerową. Wyjścia na spacery zalecane są także w warunkach nie najlepszej pogody, ale wtedy nauczyciele zobowiązani są dopilnować, by dzieci przed wyjściem założyły odpowiedni strój.
  7. W celu zapewnienia szybkiej i skutecznej komunikacji oboje rodzice przekazują szkole aktualne numery swoich telefonów, a w przypadku absorbującej pracy rodziców – także aktualny numer telefonu osoby upoważnionej przez nich do kontaktu ze szkołą.
  8. W przypadku zmiany numeru telefonu rodzice są zobowiązani do niezwłocznego uaktualnienia danych.
  9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek i innych rzeczy.
  10. Po ostatniej lekcji (14.50)uczniowie klas I-III udają się pod opieką nauczyciela uczącego na 7 lekcji do wejścia od ul. Zabrzańskiej, gdzie są odbierani przez opiekunów. Uczniowie, którzy nie zostali odebrani, zostają odprowadzeni przez nauczyciela do świetlicy. Uczniowie klas IV – VIII opuszczają szkołę wyjściem od strony parkingu lub udają się do świetlicy.

 

  • 3

Organizacja zajęć w szkole – informacje dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych

  1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić przed zarażeniem siebie, dzieci i innych pracowników.
  2. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora lub wicedyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego.
  3. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi temperaturę.
  4. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  5. Do obowiązków nauczycieli należy wietrzenie sal, które odbywa się co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  6. Do obowiązków pracowników obsługi należy wietrzenie co najmniej raz na godzinę części wspólnej (korytarzy).
  7. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte przez pracownika obsługi wodą z detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
  8. Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i czyszczone z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących co najmniej raz dziennie.
  9. Zaleca się:
  10. utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – raz dziennie lub częściej w razie potrzeby,
  11. mycie z użyciem wody z detergentem lub dezynfekcję powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
  12. mycie z użyciem wody z detergentem lub dezynfekcję sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
  13. dezynfekcję toalet – raz dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
  14. Każda osoba sprzątająca, odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń, jest zobowiązana wypełniać karty monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych umieszczone na drzwiach poszczególnych sal.
  15. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
  16. napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
  17. wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekowanie.
  18. Przeprowadzając dezynfekcje, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

 

  • 4

Zasady dostarczania i wydawania posiłków

  1. Obiady wydawane dzieciom muszą znajdować się pojemnikach jednorazowych. Do każdego posiłku dziecko otrzymuje jednorazowe sztućce.
  2. Zużyte pojemniki i sztućce tego samego dnia muszą być wywiezione przez firmę cateringową ze szkoły.
  3. Posiłki wydawane będą w jadalni od godz. 12.05 dla poszczególnych grup uczniów, zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez wicedyrektora szkoły.

 

  • 5

Postępowanie w przypadku zaobserwowania objawów choroby u dziecka

  1. Pracownik, który zauważył u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną i niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora lub wicedyrektora szkoły.
  2. W szkole jest przygotowane pomieszczenie (gabinet higienistki), tzw. izolatorium, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe, o których mowa w pkt 1.
  3. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
  4. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką pracownika szkoły z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  5. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

 

  • 6

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  2. Pracownikowi wykazującemu niepokojące objawy chorobowe nie wolno przyjść do pracy. Pracownik ten powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

 

  • 7

Postanowienia końcowe

  1. Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r. i obowiązuje do odwołania.
  2. Procedura może być modyfikowana, a o wszelkich wprowadzonych w niej zmianach będą niezwłocznie powiadamiani pracownicy pedagogiczni i rodzice uczniów za pośrednictwem dziennika elektronicznego, a pracownicy niepedagogiczni za pośrednictwem tablicy ogłoszeń w pomieszczeniu socjalnym.
  3. Rodziców zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

 

Ułatwienia dostępu

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).