< Dobrze jest dzielić się doświadczeniem. Warsztaty metodyczne na Białorusi – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

Dobrze jest dzielić się doświadczeniem. Warsztaty metodyczne na Białorusi

W pracy nauczyciela ogromnie ważne jest ciągłe doskonalenie się, poznawanie nowej wiedzy, metod nauczania, planowania pracy, oceniania… Nauczyciele w Polsce mają bardzo dużo możliwości dokształcania się czy też korzystania z doświadczeń starszych kolegów i koleżanek po fachu. Pani Karolina Jędrych, jedna z naszych polonistek, w tym tygodniu miała okazję przekonać się, jak radzą sobie nauczyciele języka polskiego na Białorusi.

W dniach 22-27 listopada Ambasada Polska na Białorusi oraz Stowarzyszenie Bristol (www.bristol.us.edu.pl) zorganizowały warsztaty metodyczne dla polonistów białoruskich. Naszego języka mogą uczyć się już najmłodsi (od 7 roku życia). Jest to przedmiot dodatkowy, realizowany raz w tygodniu na jednej godzinie lekcyjnej. Przy tak krótkim czasie wyjątkowo ważne jest dobre planowanie pracy oraz stosowanie różnorodnych metod. Wszak nauczyciele chcą nie tylko nauczyć języka, ale też kultury polskiej i to w sposób, który będzie dla ucznia atrakcyjny!

Takie sposoby przedstawiała nauczycielom zgromadzonym w Mińsku, Wołożynie oraz Brasławiu, pani Karolina Jędrych. Wyjechała tam jako osoba współpracująca ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, ale przede wszystkim – jako nauczyciel-praktyk, mający na co dzień do czynienia z dziećmi i młodzieżą szkolną. Doświadczenie dydaktyczne, zdobyte w STO w Bytomiu, zdecydowało o tym, że to ona towarzyszyła pani Urszuli Dobesz ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego podczas tych pierwszych w tym kraju warsztatów.

Panie przeprowadziły szereg zajęć bardzo dobrze ocenionych przez nauczycieli, którzy serdecznie zapraszali je na kolejne spotkania i wprost mówili o tym, że są im one bardzo potrzebne. Pani Karolina Jędrych wygłosiła ponadto wykład z literatury dla studentów Uniwersytetu Białoruskiego (kierunek – język polski) oraz poprowadziła zajęcia dla tłumaczy-amatorów z Centrum Studio-Movia w Mińsku.

Posted in ciekawe lekcje, wszystkie | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.