< Uczestniczyli w trudnej lekcji historii – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

Uczestniczyli w trudnej lekcji historii

Każdy, kto choć raz przekroczył bramę muzeum byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, zrozumie, że nasi gimnazjaliści odebrali w poniedziałek jedną z trudniejszych lekcji  – historii, życia…?

Rozpoczęli od krótkich warsztatów na temat przedwojennego życia oświęcimskich Żydów w Centrum Żydowskim. Potem przez kilka godzin uczniowie podążali ścieżkami przemierzanymi niegdyś przez więźniów Auschwitz-Birkenau, by poznać ich tragiczne losy. Oglądając w skupieniu kolejne budynki i mieszczące się w nich muzealne ekspozycje prezentujące liczne fotografie i pamiątki po ludziach, którzy trafili do obozu, młodzież słuchała jednocześnie słów przewodnika opowiadającego o realiach życia więźniów, ich zagładzie, ale także niesamowitej woli przetrwania.

Najwięcej emocji wzbudziła chyba nowa wystawa pt. „Szoa” („Zagłada”) zajmująca kilka sal bloku 27. Jej twórcy bardzo sugestywnie przedstawili historię Żydów deportowanych do Auschiwitz, wykorzystując  nowoczesne multimedia. Z pewnym niedowierzaniem gimnazjaliści przeglądali niezwykłą Księgę Imion zawierającą 4,2 mln nazwisk zgładzonych europejskich Żydów, których dane udało się ustalić…

Posted in ciekawe lekcje, wszystkie, wycieczki | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.