< „Etnografka”- kolory, kształty, dźwięki, smaki oraz kulturowe znaczenia w nich ukryte, czyli edukacja regionalna – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

„Etnografka”- kolory, kształty, dźwięki, smaki oraz kulturowe znaczenia w nich ukryte, czyli edukacja regionalna

Poniżej przedstawiamy relację z wyjazdu, który w pierwszych dniach czerwca dla chętnych uczniów z SP zorganizowała Pani Beata Bonk-Stanek.

W czerwcowy weekend wyjechaliśmy w Beskidy. Zobaczyliśmy zagrodę z kózkami, chatę góralską i kolibę pasterską. Podczas spotkania z juhasem poznaliśmy pracę pasterzy. Zabawiliśmy się w baców wyrabiających ser. Spróbowaliśmy własnych sił w młóceniu cepami, mieleniu na żarnach, odsiewaniu mąki, formowaniu i wypiekaniu podpłomyków i chleba na zakwasie. Warsztaty zakończyliśmy degustacją własnych wyrobów. Prawdziwa gazdowska uczta!

Mamy już plany na przyszły rok szkolny.
Zajęcia będą odbywały się na terenie szkoły i w plenerze z udziałem twórców ludowych i muzealników: ekozabawki, regionalne przysmaki i tradycyjne przetwórstwo, dawne gry i zabawy ludowe, pióra w jaśku, czyli darcie pierza, tkactwo artystyczne, koronkarstwo, moda współczesna inspirowana kulturą ludową, rzeźbienie w drewnie i ludowe malowanie, cuda z wikliny i piękne łubianki, zdobnictwo bibułkowe, z gliny ulepione, ekologiczne kosmetyki, tajemniczy świat starych przedmiotów, wykorzystanie tradycji we współczesnym biznesie.

Posted in ciekawe lekcje, kultura, wycieczki, zdrowie | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.