< Matematyka dla każdego – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

Matematyka dla każdego

We wtorek, 8 kwietnia, uczniowie klas I i II gimnazjum oraz IV szkoły podstawowej mogli pobawić się matematyką. W chorzowskim parku odbywała się bowiem „Matematyka dla każdego” – interaktywna wystawa przygotowana przez pierwsze na świecie eksperymentalne muzeum matematyczne, Mathematikum w Giessen.

Wystawa, poprzez zabawę, wprowadza w świat pojęć abstrakcyjnych i obala mit „nieprzystępnej i trudnej” matematyki, umiejętnie łącząc rozrywkę z rozwiązywaniem zagadek matematycznych. Dwadzieścia eksponatów (różnorodnych gier i łamigłówek), zaprasza do eksperymentowania i zachęca do myślenia. Zwiedzający mogą na przykład skomponować własny utwór za pomocą systemu muzycznych kości, wymyślonych ponad dwieście lat temu przez Mozarta lub wcielić się w asa wywiadu i spróbować złamać szyfr. Prócz tego zbudować stabilny most bez elementów wspierających, według projektu Leonarda da Vinci, przygotowanego dla tureckiego sułtana. Sprawdzić, czy w grze w kości bywają lepsze lub gorsze kostki i od czego zależy wygrana. Wreszcie, skryć się w bańce mydlanej, ułożyć piramidę, kostkę, tangram albo zmierzyć się z zagadką wież Hanoi.

Nawet osoby, które nie przepadają za matematyką, mogły się świetnie bawić, mając do dyspozycji m.in.:

1. Łamigłówkę „Soma Cube” – wymyślił ją duński architekt, poeta i twórca gier Piet Hein, podczas wykładu z mechaniki kwantowej, prowadzonego przez niemieckiego noblistę i fizyka teoretycznego, Wernera Heisenberga. Jej elementami są wszystkie możliwe, niesymetryczne klocki, zbudowane z nie więcej niż 4 sześcianów, z których należy ułożyć kostkę.

2. Łamigłówkę „Litera T”. Nazwa urządzenia pochodzi od jej podstawowego zadania, które polega na ułożeniu z czterech elementów litery T. Pierwsza wersja łamigłówki powstała w 1903 roku i została użyta w kampanii reklamowej herbaty. Wykorzystano zbieżność wymowy słowa herbata (po angielsku „tea”) oraz litery T.

3. Most Leonarda. Na początku XVI wieku, Leonardo da Vinci, zaprojektował dla tureckiego sułtana most nad Złotym Rogiem. Konstrukcja stała stabilnie bez żadnych elementów wspierających. Na wystawie każdy może zbudować taki most. Do montażu najmniejszego, wystarczy już osiem drewnianych szczebelków.

4. Wieżę Jonasza – stanowi odwrotność zagadki Wież Hanoi, która stała się znana w XIX wieku, dzięki matematykowi, Édouardo Lucasowi. Uczony proponował zagadkę złożoną z 8 krążków. Do sprzedawanego zestawu, była dołączona tybetańska legenda, według której, mnisi w świątyni Brahmy, rozwiązują tę łamigłówkę w wersji 64 złotych krążków.

5. Kości Efrona – wymyślone przez amerykańskiego naukowca z Uniwersytetu w Stanford, Bradleya Efrona. Te niezwykłe kości, różnią się ogólną sumą oczek i liczbami na ścianach poszczególnych kostek (pierwsza: 4,4,4,4,0,0, druga: 3,3,3,3,3,3, trzecia: 6,6,2,2,2,2 oraz czwarta: 5,5,5,1,1,1).

6. Muzyczne kości Mozarta – automatyczny generator muzyki. W 1791 roku, w Berlinie pojawiły się muzyczne „kości” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Był to system do komponowania walców, przedstawiony w książce z gotowymi frazami muzycznymi, wybieranymi do utworu wg. rzutu dwiema kostkami. Książka zawierała 176 taktów, zgrupowanych na dwóch kartach i ułożonych w 11 rzędów oraz 8 kolumn.

7. Gra „Włącz wszystkie światła!” Jak włączyć wszystkie światła, skoro naciskając wyłącznik, zapala się tylko kilka, które po ponownym wciśnięciu wyłącznika, gasną, za to zapalają się nowe? Ponoć profesjonalistom udaje się to już za siódmym razem.

Posted in ciekawe lekcje, wszystkie, wycieczki | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.