< Wycieczka dydaktyczna klasy III gimnazjum – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

Wycieczka dydaktyczna klasy III gimnazjum

Dnia 20 marca, w czwartek, klasa III g wraz z wychowawczynią, pojechała na wycieczkę dydaktyczną do Oświęcimia.

Około 8:30 przyjechaliśmy do Oświęcimia i udaliśmy się do Centrum Żydowskiego, które powstało w jedynej w tym mieście ocalałej po wojnie synagodze. Dzięki interesującym zajęciom dowiedzieliśmy się, jak nazywają się poszczególne miejsca w synagodze, co to są Tora i Talmud oraz jak wyglądało życie oświęcimskich Żydów przed II wojną światową.

Po krótkiej przerwie przejechaliśmy autokarem do dawnego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który zwiedzaliśmy z przewodniczką. Poznaliśmy przerażającą historię tego miejsca. Duże wrażenie wywarły na nas opowieści o życiu w obozie, a także wystawy, na których zgromadzone zostały przedmioty pozostawione przez ludzi idących na śmierć w komorach gazowych.

Następnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po obozie Birkenau. Tam zobaczyliśmy bocznicę kolejową, na której zatrzymywały się pociągi z więźniami, pomnik poświęcony ofiarom nazizmu i ruiny krematorium. Mogliśmy również wejść do kilku baraków (murowanych i drewnianych) i na własne oczy przekonać się, jak trudne warunki musiały w nich panować.

To, co zobaczyliśmy w KL Auschwitz-Birkenau, wywarło na wszystkich uczniach ogromne wrażenie. Była to cenna lekcja historii.

Za zorganizowanie wyjazdu dziękujemy p. Tomaszowi Śmiałkowi, historykowi ze Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

Karolina Jędrych, wychowawczyni III g

Posted in ciekawe lekcje, wszystkie, wycieczki | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.