< omnibus polonistyczny – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

omnibus polonistyczny

12 czerwca pięć dwuosobowych drużyn z czterech szkół rywalizowało ze sobą w drugiej edycji Omnibusa Polonistycznego – międzyszkolnego konkursu dla uczniów bytomskich podstawówek.

Opracowane przez panie polonistyki ze Społecznej – Joannę Klimas, Karolinę Jędrych i Aleksandrę Rygiel-Pawlus – kolejne konkurencje związane były z powieścią Marii Krüger Godzina pąsowej róży. Książka ta jest już pozycją klasyczną polskiej literatury młodzieżowej. W niebanalny sposób zapoznaje czytelnika z historią i obyczajami XIX wieku. Główna bohaterka powieści, szesnastoletnia Anda, za sprawą zabytkowego zegara, przenosi się z roku 1960 do 1880. W przeszłości przeżywa szereg zabawnych przygód.

Konkurs rozpoczął się pokazem strojów inspirowanych modą XIX wieku. Trzeba przyznać, że uczestnicy znakomicie wywiązali się z tego zadania. Następnie uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach takich jak: rozwiązywanie krzyżówki, pisanie ogłoszenia, wykrywanie nieprawidłowości we fragmentach książki, porównanie filmu i książki, sprawdzanie błędów w zaproszeniach na popołudniową herbatkę. W przerwach między konkurencjami zadaniem uczestników było sporządzanie notatki w formie mapy mentalnej na podstawie prezentowanego artykułu, traktującego o życiu nastolatki w XIX wieku.

Ostatnia konkurencja była inspirowana lekcją wychowania fizycznego opisaną w Godzinie pąsowej róży. Przedstawiciele drużyn, niczym panienki z dobrych domów, musieli przejść krótki dystans z książką na głowie. Konkurencja ta wzbudziła niemal sportowe emocje.

Uczestników oceniało jury w składzie: dr Ewa Ogłoza i mgr Marta Kubarek. Obie panie są pracownikami Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za zasiadanie w jury raz jeszcze dziękujemy obu paniom.

Trzeba przyznać, że jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Dwie drużyny uzyskały tę samą ilość punktów – nie pomogła nawet dogrywka. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc i jednego trzeciego. W czasie obrad jury uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Pierwsze miejsce, ex aequo, zdobyły drużyny w składzie: Aleksandra Medyńska i Sandra Czech (Szkoła Podstawowa nr 3, opiekun: p. Halina Jarosz) oraz Agnieszka Król i Alicja Wagner (Społeczna Szkoła Podstawowa STO, opiekun: p. Aleksandra Rygiel-Pawlus). Trzecie miejsce przypadło uczennicom Szkoły Podstawowej nr 43 – Kamili Ćwik i Agnieszce Węsowicz (opiekun: p. Ewa Świąc). Ponadto, za najlepszy strój (panna młoda i jej ojciec) wyróżnieni zostali Paulina Łyżwa i Dawid Repeta ze Szkoły Podstawowej nr 46 (pod opieką p. Iwony Kubicy). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Mamy nadzieję, że kolejna edycja Omnibusa Polonistycznego będzie się cieszyła nie mniejszym powodzeniem niż dwie, które są już za nami. Panie polonistki ze Społecznej już myślą o lekturze na przyszły rok.

Posted in kultura, nasze konkursy, życie szkoły | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.