< Święto liczby Pi – spoleczna.bytom.pl

My, rodzice polecamy!

Święto liczby Pi

W środę, 14 marca, uczniowie klas I i IIIgimnazjum naszej szkoły włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. 

Dzień Liczby Pi – nieoficjalne święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14″. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.

Podczas obchodów Święta liczby Pi uczniowie gimnazjum zaprezentowali historię liczby Pi, najciekawsze anegdoty związane z tą liczbą oraz muzykę opartą na rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi. Rozstrzygnięto również konkursy – pierwszy z nich dotyczył zapamiętania jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi – tu bezkonkurencyjny okazał się Piotrek Masztalski, który wyrecytował z pamięci 65 cyfr oraz konkurs literacki na opowiadanie lub wiersz, zbudowane ze słów, w których liczba liter odpowiada kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W tej konkurencji zwyciężyła grupa z klasy I gimnazjum, wykorzystując 14 słów.

Posted in ciekawe lekcje, imprezy, życie szkoły | Leave a comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.